Wpisy archiwalne w kategorii

>100 km

Dystans całkowity:87203.32 km (w terenie 19.90 km; 0.02%)
Czas w ruchu:4052:49
Średnia prędkość:19.13 km/h
Maksymalna prędkość:78.22 km/h
Suma podjazdów:568340 m
Liczba aktywności:650
Średnio na aktywność:134.16 km i 7h 04m
Więcej statystyk
Dystans133.64 km Czas04:55 Vśrednia27.18 km/h VMAX50.90 km/h Podjazdy870 m
Pętla Siewiersko-Świerklaniecka
Kategoria >100 km, trening

Po raz pierwszy od dawna na szosie. Po wczorajszym piekle błotnym i jeździe na Drakarze z dużą sakwą (łącznie 25 kg wagi) czułem się jak na rowerze ze styropianu :)  Poza koniecznością regulacji siodła, obyło się bez awarii. Piękna pogoda, więc trening trochę przedłużyłem (do Świerklańca i na Kopiec Powstańców w Piekarach).

Nad Pogorią

Siewierz na szosie (po latach)

Świerklaniec, Mauzoleum

Piekary, Kopiec Powstańców Śląskich

mapka:
Dystans166.92 km Czas07:39 Vśrednia21.82 km/h VMAX40.82 km/h Podjazdy526 m
W widłach Wisły i Sanu

Powrót po płaskim do domu - wróć! - na stację Ropczyce-Witkowice. To była już na pewno ostatnia w tym roku eskapada "Karolinką". Tym razem pociąg zepsuł się dwa razy i czekał 30' pod Krakowem aż usuną awarię towarowego (odcinek na Krzeszowice). Zanim dotarłem do przygód kolejowych jechałem przez płaskie, pozbawione atrakcji tereny tarnobrzeskie. Nie było na czym oka zawiesić, choć przynajmniej asfalty były nienaganne. Spodobały mi się szczególnie odcinki Stale - Nowa Dęba (przez lasy i przy stawach rybnych) oraz Komorów - Kamionka (nowa nawierzchnia i spokój). W samych Ropczycach zabawna sytuacja: jakieś 7-8 knajp i wszystkie zarezerwowane na komunie. Uratował mnie bar Misz-Masz :)

Modliborzyce, synagoga

W widłach Sanu

Tarnobrzeg-Wielowieś

Nowa Dęba, ratusz...

Sanktuarium MB Leśnej w Ostrowach Tuszowskich

Ropczyce, rynek

mapka:
Dystans132.77 km Czas06:30 Vśrednia20.43 km/h VMAX44.80 km/h Podjazdy1027 m
SprzętMerida Drakar
Jaworzno-Jura-Chorzów
Kategoria >100 km, blisko domu

Rano warstwa chmur i dość chłodno. Od Niegowonic nieśmiałe słońce. Jadąc przez Zendek zdążyłem jeszcze do serwisu (z pedałem). 

Pustynia Błędowska z Czubatki

Skałbania

Chruszczobród

Podwarpie, moja ulubiona chałupa (tylko ta blacha szpeci)

Sączów od Ożarowic

mapka:

Dystans169.19 km Czas08:52 Vśrednia19.08 km/h VMAX50.70 km/h Podjazdy1749 m
SprzętMerida Drakar
Ojcowski PN
Kategoria >100 km, w towarzystwie

Miał być Tarnobrzeg, ale okazało się że nie dałem rady posiadanym kluczem odkręcić wyłamanego pedała w Focusie. Drakar ma swoje zalety, ale przy wadze własnej 17 kg niezbyt nadaje się na długie rajdy. Tym samym wybrałem opcję "w towarzystwie". Do zbiórki w Pieskowej jechałem jednak samotnie (kiepski skrót przez Troks - droga w remoncie) i w tempie treningowym, potem już rekreacja. Największe cyrki przy parkingu w Ojcowie (był 1 maja!), dla kontrastu w dolinie Kluczwody pustawo... Zauważalny upał (już wcześnie rano ciepło). W Krzeszowicach obiad i objazdy, na finał lody na rynku w Krzeszowicach. Na polach straszny skwar, na wierzchownie silny wiatr... Po drodze kwitnące głogi i pęcherznice. Rekord trasy dla Drakara :)

Będzin

Golczowice, przy "pomniku" "Orłogęsi" (ciało orła, dziób gęsi)

Pieskowa Skała, tłumek

Rudawa

Chrzanów

mapka: 
Dystans139.22 km Czas07:04 Vśrednia19.70 km/h VMAX43.70 km/h Podjazdy1157 m
21. rocznica pierwszych wagarów


Na płaskowyżu spore już pąki kwiatowe na... głogach. Świat przyrody oszalał od tego ciepła.  Dorotka już cała zarośnięta, obwodnica majdanu nieprzejezdna - zwalone drzewo. Tarniny już niemal przekwitły w czyżniach. Nad Pogoriami spokojnie (ok. 14). Droga Ostrowy-Maczki wciąż w remoncie dlatego słusznie wybrałem objazd przez Cieśle. Po przerwie obiadowej w Jaworznie dalsza jazda na lody w Bukownie (przez Ciężkowice). Rocznica udana, choć pogoda niestety oszczędnie dawkowała słońce...

Dorotka już w majowych klimatach

Na polach nad wsią Dąbie

Wodowanie łódki nad Pogorią III

Ostrowy Górnicze, pomnik ku czci żołnierzy Armii Czerwonej

W Bukownie, u Karolczyka... Rocznicę trzeba godnie uczcić :)


Dystans157.91 km Czas07:08 Vśrednia22.14 km/h VMAX51.96 km/h Podjazdy887 m
Wypad w Podkarpackie: Przemyśl
Kategoria >100 km, wypad na 2 dni

Pobudka po luksusowym noclegu była miła, tym bardziej że wyjechałem tuż po 6. rano. Za wsią Klęczany władowałem się w kiepski skrót na Bratkowice. Długo bładziłem zanim odkryłem, że kiepska gruntówka jest oznaczona na 3 (!) moich mapach jako asfaltówka... Gdy w końcu przebrnąłem dalsza jazda była poezją. Trafiłem do Szwajcarii Rzeszowskiej. Drogi są tu idealne, pełno obwodnic i nowych traktów. Szczególnie podobało mi się także dalej na wschód, w Markowej. Odwiedziłem grób Ulmów i zwiedziłem (w niedz. za darmo) Muzeum Sprawiedliwych ich imienia. Wieś zadbana, dużo starej, słupowej zabudowy. Dzięki dobremu tempu dojechałem aż do Przemyśla. Pociąg na Rzeszów okazał się mało popularny wśród rowerzystów (hmmm, ruszał o 15:25). Z kolei "Karolinka" na odcinku Rzeszów - Tarnów też była mało obciążona. Tłok zaczął się od Tarnowa, męka na tych wszystkich opłotkach Krakowa (zajęło mu to ponad godzinę!). W sumie wypad bardzo udany :)

Sędziszów Młp., ratusz


Piękna majówka w tym kwietniu...

Muzeum Ulmów w Markowej (pełna nazwa na steli :P)

Radymno, rynek

Przemyśl na szybko, bo pociąg o 15:25 (a potem przesiadka w Rzeszy)

mapka:
Dystans193.76 km Czas09:24 Vśrednia20.61 km/h VMAX55.70 km/h Podjazdy1213 m
Pogórze Wielickie
Kategoria >100 km
Rano nieco chłodno (jak na ostatnie czasy, czyli 8 stopni), drogi totalnie opustoszałe (nawet Gościnna). Zwężenie drogi nr 44 na odcinku Tychy (węzeł) - Urbanowice o tej porze (niedziela, rano) niegroźne, ale w dniu roboczym musi tu być piekło. Zmyliłem trochę drogi w Oświęcimiu (przez monotonię - w tym roku byłem tu już po raz czwarty). Nieprzyjemnie na odcinku Przeciszów-Zator (ruch). Od Spytkowic zjeżdżam na trwale z drogi nr 44 i kieruję się na Czernichów. Zamiast Tyńca wybieram jednak - po raz pierwszy - prom w Jeziorzanach (rowery 0 zł) i kieruję się na Skawinę i nieznane gminy na Pogórzu Wielickim. Podjazd na Chorowice całkiem "uroczy". Na odcinku Mogilany - Światniki zerwana nawierzchnia i spory ruch mimo niedzieli. Boli mnie brzuch i dostaję w kość bo przewyższenie zauważalnie rośnie (do 120 km było na poziomie 350 m) a jadę cały czas, od samiuskiego początku, pod wiatr... 

Po osiągnięciu ostatniej brakującej w tym rejonie gminy (Siepraw) postanawiam jechać wreszcie razem z wiatrem, na płn-zach., na Wieliczkę. Stamtąd przyjemnie pustymi drogami i ścieżkami rowerowymi na Nową Hutę (opactwo w Mogile). Wycofuję się  stamtąd bezpiecznie przez Kazimierz i Stare Miasto na dworzec. W pociągu (elf na śląskim malowaniu, choć jako Polregio) rzecz jasna tłoczno, ale mam miejscówkę. Atrakcją nieodległa kolejka do WC i komentarze pasażerów nt. efektu 500+, czyli Jessik i Brajanów, Grażyn i Januszów. Ponadto Sebix bijący swą partnerkę po twarzy i wyzywający od ku.ew. Słowem: prawdziwy podkrakowski folklor. 

Wrażenia przyrodnicze: pierwsze jaskółki dymówki, kopciuszki, kapturki i czajki; kwitnące śliwy, czereśnie, klony i forsycje. 
Wrażenia społeczne: nieprzebrane tłumy na Kazimierzu, względny spokój w Wieliczce, jakieś śpiewy pod Kościołem Mariackim na rynku, opactwo mogilskie wyłącznie w kręgu zainteresowań emerytów. 

Tychy, browar

Zator, kościół i zamek (pałac)

Wzgórze Kamień od strony wsi Łączany

Skawina, rynek

Siepraw, kościół

Podjazd na Gorzków

Mogiła, opactwo
Dystans171.53 km Czas08:14 Vśrednia20.83 km/h VMAX55.08 km/h Podjazdy1026 m
Pętla wschodniogopowska
Kategoria blisko domu, >100 km

Dzięki temu, że zdążyłem na pociąg ze Żmigrodu, nie musiałem zażywać wątpliwej przyjemności jazdy nocą przy 4 st. Postanowiłem wykorzystać fakt normalnej nocy, wtsać rano i ruszyć na dłuższą pętelkę, ale tym razem na spokojnie. Do Tychów bardzo spokojnie. W Oświęcimiu nieźle się namordowałem szukając bezpiecznej trasy na rynek dla rajdu SKT (miał być 10.04). potem rozbawił mnie przystanek "Jaworzno Jeleń Dąb Leśniczówka" (mógł przecież być i taki: Jaworzno Jeleń Dąb Sarna - dla równowagi), w samym Jeleniu dzieci co rzeczonego Jelenia (statuę) obsiadły... W Jaworznie przerwa obiadowa (łącznie 2 h) i dalej - w towarzystwie - nad Pogorię. Tu obserwacja rybitw, perkozów, zasłyszane pierwsze pierwiosnki. Po drodze sporo podbiałów. Wiosna pełną gębą! Wczesniej jeszcze na odcinku Maczki-Ostrowy zerwany pas asfaltu,jechaliśmy przez Cieśle. 

Z Pogorii już sprint do Przeczyc i dookoła lotniska w Pyrzowicach. 

Oświęcim, rynek

Jaworzno, rynek

Wzgórze Gołonoskie, sanktuarium

Pogoria IV
 Przy lotnisku

Dystans189.92 km Czas08:09 Vśrednia23.30 km/h VMAX45.05 km/h Podjazdy496 m
Wielkopolskie ostatki
Kategoria >100 km

Byłem bardzo niewyspany, w tygodniu siedziałem po nocach. Werdykt był jeden: wykorzystać wiatr na zachód i zdążyć na pociąg z Rawicza do domu. Celem były brakujące gminy w Wielkopolskiem. W pośpiechu zapakowałem serki, ale łyżeczki już nie... Przy poprawianiu bidonu (rower podwieszony) oblałem siebie, buty i sakwę jogurtem który miałem w drugiej ręce... Kierownik pociągu policzył mi jednak taniej za rower. 
Za wszelką cenę chciałem trafić na rynek w Grabowie i trochę nerwów to kosztowało; z kolei w Antoninie zastałem remont elewacji pałacu. Po drodze dwa razy miałem s.aczkę (a jakże, gdy liczyło się tempo). Pomimo tego (straciłem na dwóch posiedzeniach 45 minut) do Rawicza dotarłem z 1h 20' przed odjazdem pociągu ...i całe szczęście bo okazało się że jednak także pociąg o 17:00 jedzie w formie autobusu, przeobrażając się w pociąg dopiero w Żmigrodzie. Dowiedziałem się tego dopiero przy kasie o godz. 16:15 (chciałem jeszcze wrócić na spokojnie na starówkę), pociąg ze Żmigrodu ruszal o 17:28. Najlepsze jest to, że zdążyłem. W biciu rekordów średniej pomagło mi na całej trasie typowo "wielkopolskie" przewyższenie :)

W pociągu powrotnym relacji Wrocław-Racibórz znowu sajgon. Ludzie w okolicach Wrocławia masowo podrożują pociągami. Ewenement na skalę ogólnopolską. Oczywiście jest to efekt skasowania zbiorkomu autobusowego i niewielkiej liczby pociągów. Nie da się jednak zaprzeczyć że na linii Brzeg-Wrocław-Legnica niezależnie od dnia i godziny w pociągach panuje groteskowe przeludnienie. Całe szczęście, że już się tu nie wybieram... 

Wieluń Dąbrowa

Droga do Galewic (z Sokolnik), z ręki

Grabów n. Prosną - rynek "wyklęty"

Mikstat, rynek-parking

Sulmierzyce, rynek...

Jutrosin, ratusz i rynek

Rawicz, rynek rzecz jasna :)

Dystans107.76 km Czas05:23 Vśrednia20.02 km/h VMAX45.91 km/h Podjazdy651 m
Szlak pięciu zbiorników
Kategoria praca, >100 km

Najpierw celem była Pogoria. Potem Przeczyce. Wszędzie szaro i pochmurno, choć bardzo ciepło. Z godnych zapisania wrażeń wyłącznie te faunistyczne: chmary szpaków i zające goniące się u opłotków Michałkowic (jeden przebiegł mi tuż przed rowerem a drugi gach ledwo zdołał wyhamować, bo musiałbym pewnie klepać koło). Słyszalne skowronki a nawet rudziki. W Dolinie Górnika wycinka. Ogólnie sporo rowerzystów, szczególnie nad Pogorią.

Góra św. Doroty

"Głaz ornitologa" nad Pogorią IV

Przeczyce

Zendek

Rogoźnik