Wpisy archiwalne w kategorii

>100 km

Dystans całkowity:81583.73 km (w terenie 19.90 km; 0.02%)
Czas w ruchu:3732:27
Średnia prędkość:19.27 km/h
Maksymalna prędkość:78.22 km/h
Suma podjazdów:512321 m
Liczba aktywności:606
Średnio na aktywność:134.63 km i 7h 03m
Więcej statystyk
Dystans163.04 km Czas10:37 Vśrednia15.36 km/h VMAX62.74 km/h Podjazdy3537 m
Przez góry i przełęcze, tak długo aż się zmęczę
Kategoria >100 km, trening

Klasyczny test mocy podjazdowej. Przy okazji chciałem wjechać rowerem tam gdzie jeszcze nie byłem, czyli wspiąć się na stoki Magury, tej obok Klimczoka. Trasę ułożyłem sobie nader śmiałą, bo na rozgrzewkę była Magurka Wilkowicka; lubię tu jeździć o poranku, gdy nie ma żywego ducha. Przemykają tylko kosy i rudziki, las rozbrzmiewa porannymi trelami. Przy schronisku na Magurce panuje przyjemny bezruch. Czuć łaskotanie przygody i chce się krzyknąć "hajże na Soplicę" albo balzakowskie: "Teraz się spróbujemy". 

Nie krzyczę, ale realizuję. Przy okazji odkrywam, że na tych hamulcach moja trasa będzie męką. Ma to taką zaletę, że bojąc się zjazdów jeszcze bardziej delektowałem się katorżniczymi podjazdami. Jadę na oponach 42mm, z dość agresywnym bieżnikiem, jadę na trekkingu z wypełnioną po brzegi dużą sakwą. Zależy mi, by sobie zbytnio nie ułatwiać. Po raz pierwszy opór poczuje podjeżdżając na Kozińce, na Ochodzitą podjadę płynnie, ale wyłącznie ze względu na sporą liczbę widzów na końcówce. Po tym jasnym sygnale, ze czas zacząć oszczędzać kolana zjadę na Laliki i nie chcąc jeszcze wracać na pociąg dojadę aż do Żywca, nabijając już głównie kilometry, nie przewyższenia.

Kozińce

Magurka Wilkowicka

Skrzyczne z podjazdu na Orle Gniazdo

Mały wygrzewał się na środku drogi

Szczyrk Podmagura

Biały Krzyż

Wisła, nad Wisłą

W drodze na Bukową

i na Równicę, przy Gołębiewskim

Równica

Trzy Kopce Wiślańskie

Pasmo Wiślańskie

Na Kozińce

Tu wreszcie poczułem kolanka

Stecówka po raz wtóry 2022

Na Ochodzitą

Finał

Sporo ludzi tu lazło, trzeba było więc wjechać w dobrym tempie, ale nogi czułem już mocno

Nie lubię tej drogi fizycznie, ale widokowo to co innego :)

Trasa (+ ok. 15 km na pociąg do i z dworca w Kato):


Dystans186.83 km Czas09:46 Vśrednia19.13 km/h VMAX57.49 km/h Podjazdy2473 m
Beskid Śląski i Kisucki
Kategoria >100 km

Wycieczka obfituje w moc odkryć, ale w wielu z tych miejsc nie byłem od dwóch lat (efekt płodozmianu: rok górski/rok nizinny).  Odkrywam zatem nowe pseudodrogi a właściwie pseudochodniczki rowerowe w gminie Ujsoły dobrze obrazujące góralskie podejście do aktywności fizycznej...

Są też nowe asfalty w Oszczadnicy (po tylu latach rozkopania!) i na Salmopol ze Szczyrku. Jest inauguracyjny przejazd cyklotrasą kysucką, co ciekawe pełną rowerzystów. Jest też deszcz od Glinki a potem objazd który zrobił pociąg (remonty i zator pociągów), jego awaria pod Orzeszem i jazda z Orzesza do domu... 

Na Salmopolu

Zalew w Wiśle Czarnem

Zameczek Prezydenta RP

Jadąc na Stecówkę

Na Trójstyku

Ponad Oszczadnicą

Kysucka magistrala rowerowa

Na Kysucach

Przebijając się z Kysuc na Orawę - kraina pustki, czyli stara droga z Nowej Bystrzycy do Orawskiej Leśnej



Na Demanovej

Kohutik

Zakończenie przedwczesne, bo w deszczu (miał być później) - stwierdziłem że pomoknę sobie w Norwegii, w Polsce nie muszę :)

Trasa (+ powrót z Orzesza... do domu i dojazd do Katowic, na dworzec) :



Dystans124.87 km Czas05:51 Vśrednia21.35 km/h Podjazdy1022 m
Do Krasic, na pierwszy nocleg
Kategoria Krasice, >100 km

Po raz pierwszy po pracy do Krasic. Trasa wzdłuż Pogorii i przez Próg Woźnicki. Wszędzie zielono, kwiaty i śpiewy ptaków. Okazało się, że taki dojazd to sama przyjemność a o to przecież chodziło. Po raz pierwszy zetknąłem się z tworzoną ddr do Krasawy. 

W Miłości

Nad Pogorią III

Nad Czwórką

Zamek w Siewierzu

W drodze na Pińczyce

Skróty przed zbiornikiem Poraj

Z Zaborza na Suliszowice

Z Suliszowic na Krasawę - ddr w trakcie budowy

Okolice Pabianic

Czepurka

Mokrzesz

Trasa:

Dystans158.60 km Czas09:29 Vśrednia16.72 km/h VMAX63.49 km/h Podjazdy2591 m
Międzygórze Susko-Żywieckie, cz. IV: Okrężna droga do Żywca

Niby niedziela, powinien być spokój na drogach, ale nie. Rano ruch, bo górale muszą przejechać kilka kilometrów do kościoła, kiedyś trzykroć większe odległości chodzili w zamieci, dziś nawet w maju, przy ładnej pogodzie wożą cztery litery. Górali już nie ma. Wszędzie są za to auta i skutery. Młodzież bierze przykład ze starych, takiej liczby nastolatków na skuterach nigdzie w Polsce nie spotkacie. Po południu góry przejmują quady i nie, nie mam na myśli tych wynajmowanych przez "turystów". To miejscowi po obiadku i po kościółku postanawiają zbratać się z przyrodą i postraszyć trochę lokalną faunę. W tym towarzystwie spalin, ryku silników i zaparkowanych wszędzie autek jechałem sobie kolejny dzień przez góry. 

Majowa zieleń, kwitnące drzewa owocowe i łany mniszków upiększały krajobraz, ale nie były w stanie sprawić bym zapomniał o mankamentach tej podróży. Po tym jednak gdy w sobotę cały dzień niemalże uciekałem przed nadmiernym ruchem, spodziewałem się spokoju przynajmniej do południa w niedzielę. Cóż, poza mało znanymi, wąskimi asfaltami do przysiółków, nasze Beskidy nie są wymarzonym miejscem do rowerowej rekreacji. Bo ten drugi dzień był pomyślany bardziej pejzażowo. Pierwotnie z Zawadki i Cyrhli ruszyłem na Pcim, ale uznałem że jednak jest zbyt płasko i po Bieńkówce i Makowskiej Górze pojechałem na Grzechynię i Koszarawę-Bystrą, co oznaczało znacznie większy niż rekreacyjny udział przewyższeń na trasie, ale dobry wycisk nie jest zły...

Z ciekawostek: gdy już prawie doścignąłem dwóch góralowców podjeżdżając na Makowską, wtenczas, na zjeździe objawił się potrącony gołąbek. Ja się zawahałem, a jeden z nich po prostu się zatrzymał by znieść gołąbka na pobocze. 

Zawadka

W drodze na Koskową

Na samiuśkim szczycie Koskowej

Widoki z Pasma Koskowej

Łatwo wykroić landszaft bez samochodu, ale to nie znaczy że nie ma go w pobliżu

Dzikoochrona

Kolejny podjazd

Na przełęczy

Na Makowskiej Górze

Po pokonaniu Grzechynii

W drodze na Klekociny

Z Klekocin już tylko w dół, do Żywca

Trasa (+ powrót z Kato):


Dystans170.05 km Czas09:39 Vśrednia17.62 km/h VMAX58.56 km/h Podjazdy3413 m
Międzygórze Susko-Żywieckie, cz. III: Ambitnie do Skawicy Oblicy

W majówkę "właściwą" ceny noclegów w Beskidach osiągnęły astronomiczny pułap. Gdy dodałem sobie do tego tłok na drogach, spasowałem, postanowiłem odłożyć górską majówkę na później (wybrałem Góry Świętokrzyskie). Plany udało mi się zrealizować 14 maja, od razu też postanowiłem pojechać bez ograniczeń, z jak największą liczbą podjazdów. Zaliczyłem więc podjazdy na Przegibek, Żar, Łysinę (po raz pierwszy), Hucisko ze Ślemienia, Przysłop, Krowiarki, Przeł. Zubrzycką, Żarnówkę i Ostrysz (po raz pierwszy). Były więc nowe elementy i sporo wycisku. Cel zrealizowałem, choć pół godziny dobijałem się do miejsca zarezerwowanego i opłaconego noclegu w Oblicy, bo nie było tam zasięgu ani dzwonka... 

Udało mi się skutecznie połączyć trening podjazdowy z okazją by zobaczyć coś nowego, a dużo mi tego nieznanego w Beskidzie Żywieckim i Makowskim nie zostało... Koncentrowanie się na wycisku i dobrym tempie sprawiło jednak, że poza jedną kurtuazyjną rozmową z góralem-emerytem w Hucisku, trasa pozbawiona była kolorytu.

Góra Żar

Przełęcz Przegibek

Jezioro Międzybrodzkie

Na Żarze

Łysina

Eksploracje Łysiny

Hucisko

Widok na Babią Górę

Przeł. Lipnicka

Przeł. Zubrzycka

Ostrysz - niezłe stromizny

Trasa:

Dystans101.89 km Czas06:47 Vśrednia15.02 km/h VMAX53.05 km/h Podjazdy2175 m
Międzygórze Susko-Żywieckie, cz. II: Żywcowanie w deszczu
Kategoria >100 km, Cyklotrek

Niby człowiek wiedział (miało w górach padać do południa), ale się łudził. Co gorsza, obudziłem się bardzo wcześnie i po prostu - z braku laku - ruszyłem na pociąg. Na miejscu - rzecz jasna - kazało się, że wcale nie mży, tylko leje... Do okolic 11 wysiadywałem więc głównie po przystankach. Jedynym plusem była fajna atmosfera i spokój, ale lepiej było zostać w ciepłym i suchym mieszkanku. 

Trzebinia: mokro, deszczowo, wilgotno, mgliście, nieprzyjemnie

W drodze na Korbielów

Owce sopotniańskie

Krzyżówki

Przed Watówkami

Na samiuśkim szczycie Jaworzyny (1046)

Widoki znad Watówek

Podjazd na Moczarki, miejscami ułański

Z Moczarek na Pilsko

Widok na Ślemień z podjazdu na Czeretnik

Trasa (+ 2x dojazd na dworzec Katowice):


Dystans191.03 km Czas08:55 Vśrednia21.42 km/h VMAX56.97 km/h Podjazdy1579 m
Mstów, Krasice i okolice
Kategoria Krasice, >100 km

Kolejna, trzecia w życiu rowerowa wizyta w Krasicach (pierwsza była w roku 2020, druga dwa dni wcześniej). Testowałem kolejny wariant dojazdu przez Cynków, ale ciąg dalszy wiódł przez Olsztyn, Kusięta i Mstów, który odwiedziłem po kilku latach przerwy. Tym razem był to pierwszy wjazd rowerem na działkę, której właścicielem miałem się stać niedługo, ale jeszcze nim nie byłem. Po miłej rozmowie wracałem przez Czepurkę i polną drogą z Piasku na Pabianice. Dalej, w zasadzie od Przybynowa, był już sprint by zdążyć na obiadokolację. 

Obyło się bez przygód w postaci nawałnic czy ataków kundli, mogłem więc bez przeszkód cieszyć się wiosną.

Majówkowo w Choroniu

Strąków

Cynków

Olsztyn

Mstów, rynek

Wancerzów

Warta w Kłobukowicach

Łuszczyn - kraina pięknych ogrodów

Przez Dupnicę w okolicę...

Przybynów - odtąd był juz sprint bez wytchnienia



Dystans153.94 km Czas07:48 Vśrednia19.74 km/h VMAX45.96 km/h Podjazdy1257 m
Północna Jura po magellańsku
Kategoria Krasice, >100 km

Zgodnie z opisem, zawitałem do wielu wsi, na których gościńcach nie odcisnęła się dotąd moja opona. Były to: urocze Bukowno, większe i mniej urocze Kobyłczyce oraz położone na uboczu: Dąbek, Kuśmierki i Okrąglik. Odkrywczy był nawet nowy przejazd do Gęzyna z Koziegłów, bardzo lokalny asfalcik, całkiem bezludny. Pierwszy raz eksplorowałem też lasy PK Stawki i drogi są tu w stanie stabilnym, choć ciężkim, tzn. jest gruby szuter. Zaletą jest całkowity brak ruchu kołowego, w takim błogim stanie można pozostawać przez godzinę jazdy, aż do Janowa. Zalety Lasów Złotopotockich są mi jednak dobrze znane, poszerzyłem tylko zakres mojego znawstwa. 

Gdy wyjechałem na krótko w otwarta przestrzeń, odkryłem że zapowiadane opady mogą jednak przyspieszyć i wybrałem fatalną drogę ze Złotego Potoku na Siedlec. Jest tu Natura 2000, ostoja zwierzyny i ganiały się nad głową różne drapole, ale czuć było miecz burzy wiszący nad głową. Nie pomogły nawet lite niemal lasy modrzewiowe. Żywioł dopadł mnie w Siedlcu, gdzie - ja przystanku - podziwiałem stosy puszek po piwie, świadczących o udanej majówce. 

Powrót przez Suliszowice zapadnie mi na długo w pamięć, musiałem pokonywać wielkie jeziora i rwące potoki. Po tych wszystkich zmaganiach zdecydowałem się szukać ratunku w Poraju i muszę pochwalić to ognisko cywilizacji. Dało się tu pojeść, ogrzać i odlać w ludzkich warunkach. Cywilizacja porajska!

Wiosna w Cynkowie

Jurajsko w Choroniu

Góry Sokole z Biskupic

W drodze z Zagórza na Kobyłczyce. Piękna jurajska wiosna!

Dupnica z kapitalnej lokalnej drogi. 

Miejsce tragedii pielgrzymów z 1792, czyli na starym pielgrzymkowym szlaku, między Krasicami a Wolą Mokrzeską

PK Stawki, gruboziarnisty szuter był pozbawiony dziur i kraterów, ale niezbyt komfortowy

Złoty Potok

W Suliszowicach: po przesławnym laniu...

Trasa:

Dystans184.56 km Czas09:47 Vśrednia18.86 km/h VMAX51.58 km/h Podjazdy1567 m
Cierpienia młodej Nidzicy

Miało być inaczej. Miałem wracać bezpośrednio z Ostrowca przez caluśkie wiosenne Ponidzie. Sos kebabowy sprawił jednak, że musiałem skorzystać z pomocy pociągu. O dziwo, 3 maja przed 5. rano pociąg był wypełniony niemal w 100%. Większość pasażerów wysiadła jednak w Kielcach, ja dojechałem aż do ulubionego przystanku w Klimontowie. Stąd wyruszyłem na trasę zastępczą, do źródeł Nidzicy w Rogowie (nigdy nie szukałem!) i jej górnym biegiem do epicentrum Wyzyny Miechowskiej. Dolegliwości żołądkowe przeszły dopiero wczesnym popołudniem, ale do tego czasu syciłem się niespiesznie majowym misterium w okolicach Cisiej Woli, Małoszowa, Gór Miechowskich i Klonowa. 

Znalazłem miłki wiosenne w rez. Dąbie, ale niewiele potem "zdechło" słońce. Przygasł też koloryt mojej trasy i nie ożywiły go ani komercyjne loty śmigłowcem pod Imbramowicami, ani nawet ulubiona przeprawa przez Zagrabie z Zarzecza na Kolbark. Moje tempo wzrosło dopiero od Kolbarku, na odcinku Chechło - DG Tucznawa ocierałem się także o większy ruch samochodowy. Szczególnie było to widać na fragmenciku drogi 791 z Ogrodzieńca i przy przekraczaniu odnogi drogi 91 w Antoniowie. Przejhazd dalej nie ukończony, ale prace postępują w bardzo dobrym tempie. Majowy tłumek mijałem jedynie na Pogoriami. 

Kiepskie Nidzicy początki

Tabliczka umieszczona  w miejscu z d.py

Cudny przejazd na Cisią Wolę z Mianocic

Spłoszyłem panią Kosową

Tarniny okolic Książa Wielkiego

Małoszów

Najładniejszy fragment doliny Nidzicy

Okolice Gór Miechowskich

jw.

Rez. Dąbie

Walka z przewyższeniami i wiatrem w Czaplach

Spokój w DG Łęce

Nad Pogorią IV

Trasa:

Dystans153.43 km Czas08:27 Vśrednia18.16 km/h VMAX62.24 km/h Podjazdy1960 m
Umajone góry i górki, wszystkie świętokrzyskie

Ruszyłem z rana na Czerwoną Górę i Nową Słupię. Chciałem poczuć majówkę, tzn. tłumy na świętym Krzyżu - i owszem, były - sunęły miarowym krokiem do góry. Jakże miło się ich mijało pod górkę, bo w dół byli tylko rozmazanymi plamami. Parkingi, busy, autka, budki z pamiątkami. Nareszcie prawdziwa majówka! Oczywiście szybko się ewakuowałem i przez resztę dnia ludzi widywałem od święta. 

Ruszyłem w Pasmo Cisowsko-Orłowińskie które zachwyciło mnie w zeszłym roku. Razem z pasmem Ociesęckim i Wygiełzowskim tworzy coś w rodzaju Disneylandu dla każdego pasjonata bocznych dróg i mało znanych widoków. Zapewnia moc interwałów i zaskoczeń natury estetycznej. Oko cieszą nietknięte tutejsze lasy. Żadnych wiatrowałów, wiatrołomów itp. Piękne jodły, dużo buków, liczne brzozy. Wszędzie wzgórza i strumienie, boczne drogi i to co wszędzie - poza Świętym Krzyżem i Świętą Katarzyną - błogi spokój. Było więc idyllicznie do czasu aż odezwał się sos do kebabu z dnia poprzedniego. Po raz ostatni skusiłem się na sos! Od godz. 12 2 maja do południa 3 maja łącznie miałem 8 biegunek, ustanowiłem więc nowy rekord i tym samym nie osiągnąłem celów dnia: nie dotarłem do wsi Konary, Ublinek, Modliborzyce. Po prostu byłem zbyt osłabiony, odwodniony i straciłem za dużo czasu na czynności wiadome...  Nie wpsomnę nawet o bólu wykręcanych jelit. Odkryłem jedynie, dzięki przedwczesnemu wycofowi przez przeł. Karczmarkę, że jest tu znakomity asfalt i to dużo zmienia w temacie moich przyszłych wizyt, które z pewnością nastąpią, bo Świętokrzyskie jest i będzie sercu bliskie!

Co ciekawe osiągnąłem najwyższą prędkość zjazdu w roku. Ze Świętego Krzyża rzecz jasna, choć sympatycznych zjazdów było więcej. 

Przed Czerwoną Górą: krzyż w Świętokrzyskim, bo tak wypada

Ale cudnie - w drodze na Nową Słupię

Tłum na Świętym Krzyżu

Spokój na pięknej przełęczy bez nazwy,  w drodze na Widełki

Pasmo Ociesęckie

Świński Ryj, okolice wsi Czyżów

Idylla okolic Łagowa

Krystaliczne strumienie

Najpiękniej chyba położona wieś w województwie - Koziel

Pasmo Jeleniowskie

Chałupa Ponurego w Janowicach